Neobvyklé šperky ze dřeva a pryskyřice

Originální neobvyklé šperky ze dřeva a pryskyřice

Je jasné, že slovo "neobvyklé" může znamenat pro každého něco jiného. A to jak pro ženy, tak i pro muže. Někdo hledá zvláštní tvar, někdo barvu a někdo materiál. Pro mne je každý šperk vyrobený ze dřeva neobvyklý. A když se k tomu ještě přidá pryskyřice ... Možná by to mohlo znamenat "netradiční". Pokud ano, pak jste tu správně. Stačí si prohlédnout nabídku.

Jak neobvyklé může být, když někdo pro svá díla vyhledává dřevo, které má nějaký přirozený kaz? Třeba malý suk, velkou nepravidelnost v kresbě a podobně.

Je pravda, že dřevěné šperky (s pryskyřicí, nebo bez pryskyřice) nejsou pro každého. Ne, že by si je nemohl koupit každý, ale nosit je bude jen někdo. Někomu prostě "nesedí". Zejména pro ženy může být rozhodování velmi, velmi těžké. Ale kdo to nevyzkouší, nezjistí to.

Pojďme tedy nakupovat >>

A tak někdo vyrábí náušnice z dětské stavebnice, z náprstků, plyšové náušnice, náramky z FIMO a tak dále. Je to prostě jen touha mít něco výjimečného.

Následující šperk je - podle mého názoru - dost neobvyklý. Svým provedením, svým tvarem, tím malým sukem i barvou pryskyřice. Mou snahou při výrobě šperků je, aby dřevo i pryskyřice byly rovnocennými partnery. Nechci, aby pryskyřice doplňovala dřevo, nebo naopak. Musí to být vyvážené. Když jsem začínal, často se mi stávalo, že jsem vyrobil něco, co skončilo v Krabici (to velké písmeno je tu schválně). Nemohl jsem zkrátka trefit ten správný poměr (a to nemluvím o poměru složek v pryskyřici). Kromě toho jsem experimentoval s materiály. Myslím, že jsem vyděsil několik obchodníků, když jsem prohledával regály s třpytkami do laku na nehty a očními stíny (jednou byly hned vedle regálu s nápisem "DÁMSKÝ PISZAMA - DLOUHÝ RUKÁVICE"). A tak šperk může svou neobvyklost získat i příběhem. A to je případ i tohoto šperku. Před několika lety jsem takhle jednou na podzim zaskočil na návštěvu na chatu k jednomu známému. A hned ve vrátkách jsem zaregistroval, že švestka, která stála kousek od cestičky a které bylo jistě 50 let, je fuč. Tedy pryč. Známý se pochlubil, že ji pokácel. A pak mi ukázal naštípaná polena do kamen. Málem mne trefil šlak. Ukecal jsem výměnu: dostal jsem jedno polínko výměnou za flašku vodky. A zde je výsledek :-)

Neobvyklé šperky ze dřeva a praskyřice

A teď si představte šperk, který vznikne ze dřeva, při jehož získání jsem na konci letošního ledna zahučel po hlavě do Labe. Už si ten šperk představujete? Fajn - já zatím ne :) Ale to nevadí. Někdy prostě pomůže jen tak sedět a na ten kousek dřeva upřeně zírat. A abych neseděl jen tak, většinou si beru problematický kousek sebou na ryby. A tak mnohdy sedím ... a sedím ... a sedím ... a pak sbalím pruty, dřevo a jdu domů. Někdy se ale vyplatí tu chvilku posedět. Zajímavý nápad jsem dostal nedávno - na rybách - když na mne zaútočil samec labutě. A to jen proto, že jsem se s ním nechtěl rozdělit i svou housku. Myslel jsem, že oprsklé jsou jen lázeňské veverky, ale mýlil jsem se. A tak doufám, že ztráta housky se odrazí i v mém novém šperku. Ta ztráta housky se salámem totiž pořád převládá nad dojmem z neobvyklého setkání s labutí.